Η τριλογία του γέλιου ξεκίνησε

12 06 2010

Όχι, δεν αναφέρομαι στην Εθνική, που σήμερα ξεκίνησε με τον αναμενόμενο τρόπο τις υποχρεώσεις της για το μουντιάλ. Νομίζω ότι όποιος αρνείται να βγάλει τα μυαλά του πάνω από το κεφάλι του ξέρει (ή φοβάται) ότι η κατάληξη θα είναι ίδια με το προηγούμενο που λάβαμε μέρος.

Ο τίτλος αναφέρεται στους ανεκδιήγητους ρεπόρτερ της ΝΕΤ που ανέλαβαν τη μετάδοση των αγώνων της εθνικής μας (και όχι μόνο). Έτσι λοιπόν, στο ματς που με κάθε ημίχρονο δίναμε ένα γκολ δώρο, ο παγκοσμίου φήμης Πουρουπουπού βροντοφώναξε:

«να εκμεταλλευτούμε το ύψος μας για να κάνουμε ψηλό παιχνίδι»

«τους έχει πιάσει θάλασσα» (τους Κορεάτες)

«αυτό θέλουμε, πίεση» και

«είδαν το Χάρο με τα μάτια τους» (ξανά οι Κορεάτες).

Όλα αυτά σε έναν αγώνα που οι – ομολογουμένως μικρόσωμοι – Κορεάτες κέρδισαν περισσότερες κεφαλιές από τους δικούς μας, ιδίως σε στημένες φάσεις. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που οι Κορεάτες έπαιξαν με συγκεκριμένο σύστημα που απέβλεπε στην επίτευξη εξίσου συγκεκριμένων στόχων, ενώ ακόμα αναρωτιόμαστε τί ακριβώς ήθελε η δική μας ομάδα εκεί μέσα. Όλα αυτά σε έναν αγώνα που η εθνική μας έπαιξε μπάλα τα τελευταία 15 – 20 λεπτά. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος τερματοφύλακας αναγκάστηκε να σώσει την εστία του μία ολόκληρη φορά (σε σουτ του Γκέκα).